Rose-Hulman Leads HCAC with 38 Winter Academic All-League Winners

Rose-Hulman Leads HCAC with 38 Winter Academic All-League Winners

TERRE HAUTE, Ind. -- Rose-Hulman Institute of Technology led the Heartland Collegiate Athletic Conference with 38 academic all-conference honorees during the winter 2019-20 sports season, in results released Tuesday by the league office.

The women's indoor track and field team led the way with 13 honorees named to the Tom Bohlsen Academic All-League honoree list.  Other fall teams receiving honors included men's indoor track and field (10), men's swimming and diving (6), men's basketball (6) and women's swimming (3).  The honor is named in recognition of the league's first commissioner, who served the role from 1998-2008.

Academic all-conference student-athletes must follow the criteria of carrying a 3.50 cumulative grade point average entering their playing season and be in at least their second year at the institution.  The grade point averages are calculated through the fall 2019 academic quarter for spots on the Academic All-HCAC Team. 

Rose-Hulman's 2019-20 winter sports academic all-conference honorees are listed below. 

ROSE-HULMAN INSTITUTE OF TECHNOLOGY

Jacob Back

JR

Men's Basketball

Zach Callahan

JR

Men's Basketball

Eli Combs

SR

Men's Basketball

John Czarnecki

SR

Men's Basketball

Taylor Heil

JR

Men's Basketball

Michael Lake

SR

Men's Basketball

Colin Beach

SO

Men's Swimming and Diving

Benjamin Goldstein

SO

Men's Swimming and Diving

Alex Ketcham

SO

Men's Swimming and Diving

Brendan King

SO

Men's Swimming and Diving

Dutch Kipp

JR

Men's Swimming and Diving

Zach Tate

JR

Men's Swimming and Diving

Parker Brady

SR

Women's Swimming and Diving

Hailey Heidecker

JR

Women's Swimming and Diving

Michelle Reese

SR

Women's Swimming and Diving

Hunter Crumly

JR

Men's Indoor Track and Field

Ben Hall

SR

Men's Indoor Track and Field

Nick Hall

SO

Men's Indoor Track and Field

Chris Jaeger

SO

Men's Indoor Track and Field

Aaron Lannoy

SR

Men's Indoor Track and Field

Stephen Payne

SO

Men's Indoor Track and Field

Nathan Schrader

SR

Men's Indoor Track and Field

Matthew Stevenot

SR

Men's Indoor Track and Field

Jake Untener

SR

Men's Indoor Track and Field

Kristian Zadlo

SR

Men's Indoor Track and Field

Clare Bruns

SR

Women's Indoor Track and Field

Abi Clayton

SO

Women's Indoor Track and Field

Kristin East

SR

Women's Indoor Track and Field

Karen Folz

JR

Women's Indoor Track and Field

Gabrielle Gilbertson

SR

Women's Indoor Track and Field

Patricia Giraldo

JR

Women's Indoor Track and Field

Claire Perkins

SO

Women's Indoor Track and Field

Taryn Perry

SO

Women's Indoor Track and Field

Brooke Schroeder

JR

Women's Indoor Track and Field

Maggie Sheerin

JR

Women's Indoor Track and Field

Dara Smith

SO

Women's Indoor Track and Field

Christina Rogers

SO

Women's Indoor Track and Field

Danielle Villa

SO

Women's Indoor Track and Field