Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Rose-Hulman Leads HCAC with 39 Spring Academic All-League Winners

Rose-Hulman Leads HCAC with 39 Spring Academic All-League Winners

TERRE HAUTE, Ind. -- Rose-Hulman Institute of Technology led the Heartland Collegiate Athletic Conference with 39 academic all-conference honorees during the spring 2019-20 sports season, in results released Tuesday by the league office.

The women's outdoor track and field team led the way with 13 honorees named to the Tom Bohlsen Academic All-League honoree list.  Other spring teams receiving honors included men's outdoor track and field (11), baseball (8), men's tennis (4), softball (2) and men's golf (1).  The honor is named in recognition of the league's first commissioner, who served the role from 1998-2008.

Academic all-conference student-athletes must follow the criteria of carrying a 3.50 cumulative grade point average - in at least their second year at the institution - entering the beginning of their varsity practice season.  The grade point averages are calculated through the fall 2019 academic quarter for spots on the Academic All-HCAC Team. 

Rose-Hulman's 2019-20 spring sports academic all-conference honorees are listed below. 

ROSE-HULMAN INSTITUTE OF TECHNOLOGY

Luke Calabrese

JR

Baseball

Josh Mesenbrink

SO

Baseball

Matthew Rouse

SO

Baseball

Ryan Stachowski

SR

Baseball

Peyton Tracy

SO

Baseball

Brett Tuttle

SO

Baseball

Jacob Woodrome

SO

Baseball

Ben Yoss

JR

Baseball

Max Gogel

JR

Men's Golf

Alexis Sullivan

SO

Softball

Rhiannon Turner

SR

Softball

Joseph Conrad

SO

Men's Tennis

Joshua Giambattista

SO

Men's Tennis

Mark Slaninka

SO

Men's Tennis

Grant Stamper

JR

Men's Tennis

Jacob Back

SR

Men's Track and Field

Hunter Crumly

JR

Men's Track and Field

Ben Hall

SR

Men's Track and Field

Nick Hall

SO

Men's Track and Field

Chris Jaeger

SO

Men's Track and Field

Aaron Lannoy

SR

Men's Track and Field

Stephen Payne

SO

Men's Track and Field

Nathan Schrader

SR

Men's Track and Field

Matthew Stevenot

SR

Men's Track and Field

Jake Untener

SR

Men's Track and Field

Kristian Zadlo

SR

Men's Track and Field

Clare Bruns

SR

Women's Track and Field

Abi Clayton

SO

Women's Track and Field

Kristin East

SR

Women's Track and Field

Karen Folz

JR

Women's Track and Field

Gabrielle Gilbertson

SR

Women's Track and Field

Patricia Giraldo

JR

Women's Track and Field

Claire Perkins

SO

Women's Track and Field

Taryn Perry

SO

Women's Track and Field

Brooke Schroeder

JR

Women's Track and Field

Maggie Sheerin

JR

Women's Track and Field

Dara Smith

SO

Women's Track and Field

Christina Rogers

SO

Women's Track and Field

Danielle Villa

SO

Women's Track and Field