Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Track & Field Teams Return Home for Friday Night Invitational This Weekend

Track & Field Teams Return Home for Friday Night Invitational This Weekend

LIVE RESULTS

EVENT TIME SCHEDULE

HEAT SHEETS 

TERRE HAUTE, Ind. -- Rose-Hulman Institute of Technology will continue its "Friday Night Spikes" series of indoor track and field meets with the Friday Night Invitational on Jan. 19 at the Sports and Recreation Center.

Rose-Hulman News & Notes:

* Rose-Hulman was picked as the favorite to sweep the HCAC Men's & Women's Indoor Track and Field Championships this season, in the preseason league coaches polls
* The Fightin' Engineers opened the 2018 season with second-place finishes of three NCAA Division III teams in the Terre Haute Double Dual last Friday
* Rose-Hulman enters the 2018 season with 17 consecutive HCAC Men's Track and Field Championships (10 outdoor, 7 indoor) dating back to 2008
* The women's squad was the HCAC runner-up indoors and placed third outdoors in 2017
* The Fightin' Engineers have a combined roster of nearly 90 men's and women's heading into the 2018 season
* Returning men's conference champions from the 2017 indoor season include David Borden (4-x-200, 4-x-400); Josh Hennig (4-x-200, 4-x-400, 400); Josh Himes (shot put); Aaron Lannoy (800); and Matt Hill (5,000)
* Returning women's conference champions from the 2017 indoor season include Lauren London (long jump, 4-x-200); Gabi Razma (triple jump, 4-x-200); Victoria Heckenlively (4-x-200); and Jaclyn Setina (high jump)

The Competition:
* Team competing in the Friday Night Invitational include: Campbellsville, DePauw, Franklin, Hanover, Kentucky Wesleyan, St. Norbert 

Upcoming Action:
* After this weekend's action, Rose-Hulman will return home for the Engineer Invitational on Jan. 26.  The Engineer Invitational will also serve as Senior Night for the track and field programs.

FINALIZED TIME SCHEDULE 
4:30 pm Fieldhouse opens
5:55 pm National Anthem
6:00 pm Men's Weight Throw (women to follow)
             Women's shot put (men to follow)
             Men's long jump (women to follow)
             Women's high jump (men to follow)
             Men's pole vault (women to follow)
             Men's triple jump (follows LJ)
             Women's triple jump (follows men's TJ)
6:15 pm 60 meter hurdles semi-finals (top 8 times advance)
             60 meter dash semi-finals (top 8 times advance)
6:50 pm 4 x 200 meter relay
7:00 pm Mile run
7:20 pm 60 meter hurdles final
7:30 pm 400 meter dash (sections on time)
7:50 pm 60 meter dashes final
8:00 pm 800 meter run
8:15 pm 200 meter dash (sections on time)
8:45 pm 3000 meter run
9:15 pm 4 x 400 meter relay
9:30 pm Estimated conclusion of meet