Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Men's Track & Field No. 4 in Great Lakes Heading Into Engineer Invite

Men's Track & Field No. 4 in Great Lakes Heading Into Engineer Invite

LIVE RESULTS

FINALIZED EVENT TIME SCHEDULE

HEAT SHEETS

TERRE HAUTE, Ind. -- Rose-Hulman Institute of Technology concludes its "Friday Night Spikes" series of indoor track and field meets with the Engineer Invitational on Jan. 26 at the Sports and Recreation Center.

Rose-Hulman News & Notes:

* The Engineer Invitational will double as Senior Night for the Rose-Hulman track and field program.  23 seniors will be honored in a pre-meet ceremony starting at 5:15 p.m.
* Rose-Hulman is ranked No. 4 in the NCAA Division III Great Lakes Region heading into this weekend's meet.  Mount Union is ranked first, followed by Calvin, Trine and Rose-Hulman
* The Fightin' Engineers swept both the men's and women's team titles at the Rose-Hulman Friday Night Invitational last weekend
* Jaclyn Setina is the reigning HCAC Field Athlete of the Week for her efforts in winning the high jump last Friday night
* Rose-Hulman has the HCAC's top ranked performance so far this season in six women's events and 10 men's events
* NCAA D-III top 25 performers from Rose-Hulman this season included Jaclyn Setina (#7 high jump); Nick Palmer (#14 pole vault); Josh Hennig (#18 400); and Lauren London (#25 long jump)
* Rose-Hulman was picked as the favorite to sweep the HCAC Men's & Women's Indoor Track and Field Championships this season, in the preseason league coaches polls
* Rose-Hulman enters the 2018 season with 17 consecutive HCAC Men's Track and Field Championships (10 outdoor, 7 indoor) dating back to 2008

The Competition:
* Team competing in the Engineer Invitational include: Bellarmine, Brescia, Franklin, Kentucky Wesleyan, Millikin, Thomas More, Transylvania, Wabash

Upcoming Action:
* After this weekend's action, Rose-Hulman hits the road for the Illinois Wesleyan Keck Select Meet on Saturday Feb. 3.

FINALIZED TIME SCHEDULE:
4:30 pm   Fieldhouse opens
5:15 pm   "Senior Night" Introductions
5:30 pm   Men's Long Jump (women to follow)
5:45 pm   Women's 5,000 meter run         
6:00 pm   Women's Weight Throw (men to follow)
               Men's shot put (women to follow)
               Women's high jump (men to follow)
               Men's pole vault (women to follow)
               Men's triple jump (follows LJ) 
               Women's triple jump (follows men's TJ)
6:15 pm   60 meter hurdles semi-finals (top 8 times advance)
               60 meter dash semi-finals (top 8 times advance)
6:50 pm   4 x 200 meter relay
7:00 pm   Mile run
7:30 pm   60 meter hurdles final
7:40 pm   400 meter dash (sections on time)
8:05 pm   60 meter dash final
8:15 pm   800 meter run
8:40 pm   200 meter dash (sections on time)
9:10 pm   3000 meter run
9:40 pm   4 x 400 meter relay
10:00 pm   Estimated conclusion of meet
*Faster sections will run first. Men followed by women.